Moderní LED osvětlení

V poslední době trh s osvětlením zaplavilo mnoho různých LED žárovek. V tomto článku se dozvíte, jaké výhody vám tento druh osvětlení může přinést oproti klasickým žárovkám či zářivkám.

Klasické žárovky známe všichni, mají sice příjemné žluté takzvané "teplé bílé" světlo, ale kromě toho mají také mnoho nevýhod. Vlákno v žárovce má tu nepříjemnou vlastnost, že při neopatrné manipulaci se žárovkou či pokud často rozsvěcíte a zhasínáte rádo praská. Při provozu se žárovky také velice rychle zahřívají na vysokou teplotu a teplo také vyzařují do svého okolí. Může to být nepříjemné, pokud je lampa blízko osob a v krajním případě to může vést i k požáru. V neposlední řadě mají také docela vysokou spotřebu elektřiny.
kulatá žárovka
Co to vlastně je LED osvětlení?
Diody jsou polovodičové součástky, které vyzařují světlo.V jedné LED žárovce je takových diod několik desítek až několik set, tvarem mohou být tyto žárovky podobné klasickým a vyrábí se jak s matným, tak s čirým krycím sklem. Kromě klasického tvaru se LED osvětlení vyrábí i ve tvaru Zářivkových trubic či dnes tolik moderních svítivých LED pásků.
rozsvícené žárovky
Hlavním důvodem, proč uvažovat nad pořízením LED osvětlení je jeho velice nízká spotřeba elektřiny oproti klasickým žárovkám, můžeme se u nich dostat na spotřebu až desetkrát nižší než u klasických žárovek. Mimo to jim nevadí časté zhasínání a rozsvěcování, s tím souvisí jejich dlouhá živostnost. Klasická žárovka vydrží svítit přibližně tisíc hodin oproti tomu moderní LED žárovky vydrží svítit několik desítek tisíc hodin. Jedna LED žárovka nám tedy může nahradit několik desítek klasických žárovek a zároveň spotřebuje desetkrát méně elektřiny! Další jejich výhodou je to, že se při používání téměř vůbec nezahřívají a na rozsvícenou žárovku můžete tedy i v klidu sáhnout.
led žárovka
Doby, kdy byly dostupné jen LED diody s nepříjemným "studeným" bílým světlem jsou už dávno pryč. Dnes už lze běžně vybírat mezi studenou, denní či teplou bílou. Denní či teple bílé světlo je více podobné přirozenému slunečnímu světlu a neovlivňuje spánkový rytmus, hodí se tedy do obytných prostor a je vhodné s ním svítit i ve večerních hodinách.
Ještě stále svítíte klasickými žárovkami? Tak to byste v nejbližší době měli navštívit elektro, i přes vyšší cenu LED žárovek je to investice která se rozhodně vyplatí.